دکتر عبدالحمید ابوالحمد

دکتر عبدالحمید ابوالحمد، در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۰۹ (ش.) به دنیا آمد. دوره ابتدایی و قسمتی از دوره متوسطه را در مدرسه پهلوی لنگرود گیلان به پایان رساند و قسمت دیگر دوره متوسطه را در دبیرستان‌های البرز و دارالفنون تهران گذراند. پس از دریافت دیپلم، وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و لیسانس حقوق گرفت. سپس برای ادامه تحصیلات تکمیلی به دانشکده حقوق دانشگاه پاریس رفت و به طور همزمان، دوره تحصیلات تکمیلی مدرسه علوم سیاسی پاریس را نیز به پایان رساند و مدتی به عنوان آسیستان، به تدریس در دانشکده حقوق دانشگاه پاریس مشغول شد.

پس از بازگشت به ایران، در اواخر دهه ۱۳۴۰ (ش.) به عنوان عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران به تدریس پرداخت, با طی مراحل استادیاری، دانشیاری به درجه استادی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ارتقاء یافت. از آن زمان به بعد، در سطوح مختلف دانشگاهی به تعلیم و تربیت دانشجویان پرداخته است و استاد دوره‌های فوق لیسانس و دکترای حقوق و علوم سیاسی و مدیر گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. عمده‌ترین درس تدریسی ایشان، دروس حقوق اداری و حقوق اساسی است. همچنین نظام سیاسی در کشورهای جهان سوم، مبانی سیاست و حقوق عمومی زمینه‌های علمی و پژوهشی وی بود. دکتر ابوالحمد راهنمایی، مشاوره و نظارت بر حدود ۴۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکترا را برعهده داشت.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دکتر ابوالحمید عبارتند از: ۱- حقوق اداری (دوره چند جلدی) ۲- واژه‌نامه حقوقی (دو جلدی به زبان فرانسه) ۳- کتاب‌شناسی درباره ایران (به زبان فرانسه) ۴- مبانی سیاست، فرهنگ اصطلاحات حقوق فارسی به فرانسه، کتاب‌شناسی تمدن ایرانی در زبان فرانسه.دکتر عبدالحمید ابوالحمد، در سال ۱۳۸۸ دار فانی را وداع گفت.