بزرگداشت قاضی پیشکسوت دیوان عدالت اداری

به منظور ارج نهادن به مقام علمی و قضایی قاضی پیشکسوت دیوان عدالت اداری طی فراخوانی مجموعه مقالات بزرگداشت وی تهیه و منتشر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری به پاس خدمات قضایی و سوابق علمی "سید نصرالله صدرالحفاظی" ، مجموعه مقالات ارجنامه وی با عنوان "مروری بر پیشینه و تحولات دادرسی اداری ایران" با مشارکت دیوان عدالت اداری منتشر میشود.  در این فراخوان از اساتید و پژوهشگران دعوت شده مقالات علمی خود را در چارچوب محورهای اعلامی و بر اساس زمانبندی مقرر به نشانی کمیته علمی ارجنامه ارسال نمایند.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری به پاس خدمات قضایی و سوابق علمی "سید نصرالله صدرالحفاظی" ، مجموعه مقالات ارجنامه وی با عنوان "مروری بر پیشینه و تحولات دادرسی اداری ایران" با مشارکت دیوان عدالت اداری منتشر میشود.  در این فراخوان از اساتید و پژوهشگران دعوت شده مقالات علمی خود را در چارچوب محورهای اعلامی و بر اساس زمانبندی مقرر به نشانی کمیته علمی ارجنامه ارسال نمایند.
دکتر سید نصرالله صدرالحفاظی در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی در تهران چشم به جهان گشود. وی تحصیلات متوسطه خود را در  دبیرستان دارالفنون به پایان برد و در سال ۱۳۳۳ در رشته حقوق قضایی در دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق و موفقیت در آزمون قضاوت، دوران خدمت قضایی خود را آغاز کرد.
همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و دغدغه تشکیل دیوان عدالت اداری، صدرالحفاظی به عنوان یکی از عناصر تاثیرگذار در تدوین لایحه «قانون دیوان عدالت اداری» مصوب ۱۳۶۰ مشارکت داشت.
با تأسیس دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۶۱، قاضی صدرالحفاظی، نقش مهمی در تکامل این نهاد قضایی و شکل‌گیری رویه آن داشت؛ بگونه ای که نزدیک به دو دهه، بیشتر آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری توسط وی انشا می‌شد.
پس از بازنشستگی در سال ۱۳۷۹، بنا به نیاز و ضرورت، قاضی صدرالحفاظی به مدت ۱۰ سال تا سال ۱۳۸۹ به صورت افتخاری با دیوان عدالت اداری همکاری داشت.
آموزش هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری سازمان‌ها دولتی، تدریس در دانشکده های معتبر حقوق و نگارش کتاب مرجع « نظارت قضایی بر اعمال حکومت» از جمله فعالیت هایی است که در کارنامه درخشان وی به چشم می‌خورد.

محورهای مقالات:

تاریخ دادرسی اداری در ایران
قانونگذاری در حوزه دادرسی اداری
مفهوم ، انواع و معیارهای تفکیک دعاوی اداری
نقش تکنولوژی و سامانه های نوین در تحول دادرسی اداری
مبانی دادرسی اداری در حقوق اساسی ایران
تشکیلات دادرسی اداری و مسائل آن
مطالعات مربوط به رویه قضائی دیوان عدالت اداری
دادگاه های اداری در نظام حقوقی ایران
آموزش دانشگاه و دادرسی اداری
موضوعات جدید در حقوق اداری

آغاز دریافت چکیده مقالات : پانزدهم آذر ماه ۱۳۹۹ ( سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری )
آغاز دریافت مقالات : یکم بهمن ماه ۱۳۹۹
آخرین مهلت ارسال مقالات : یکم اسفند ماه ۱۳۹۹

مقالات ارسالی مطابق شیوه نامه مجله پژوهش های نوین حقوق اداری تنظیم گردد
نشانی ارسال مقالات : sadr.memorial@gmail.com

---------------------------------------------------------------

دکتر ویژه دبیر علمی همایش دادرسی اداری شد
بر اساس آئین نامه برگزاری همایش های علمی (مصوب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) و با تصویب هیات مدیره انجمن حقوق اداری ، دکتر محمدرضا ویژه به عنوان دبیر علمی همایش دادرسی اداری؛ بزرگداشت دکتر صدر الحفاظی انتخاب شد.
دکتر ویژه دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی بوده و از اساتید برجسته حقوق اداری محسوب می شود.

دبیر اجرایی: عادل شیبانی

تماس با دبیر:

09333113233

adel.sheibani@yahoo.com

_______________________________________________________________

مجوز علمی همایش اداره در پیشگاه عدالت (ویژه بزرگداشت قاضی پیشکسوت دیوان عدالت اداری سید نصرالله صدرالحفاظی) صادر شد.

حسب مکاتبات انجمن ایرانی حقوق اداری و پیگیری‌های صورت گرفته، مجوز علمی ISC از سوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برای همایش اداره در پیشگاه عدالت (ویژه بزرگداشت قاضی پیشکسوت دیوان عدالت اداری سیدنصرالله صدرالحفاظی) صادر شد. بدین ترتیب مقالاتی که پس از فرآیند داوری در ارج‌نامه همایش چاپ شوند دارای اعتبار علمی تلقی شده و پژوهشگران محترم می‌توانند از امتیازات آن بهره‌مند گردند.
گفتنی است مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، همایش علمی "اداره در پیشگاه عدالت؛ مروری بر پیشینه و تحولات دادرسی اداری ایران" با مشارکت انجمن ایرانی حقوق اداری، خانه اندیشمندان علوم انسانی و دیوان عدالت اداری در بهار جاری با برپایی جلسات سخنرانی، کارگاه‌های علمی و انتشار ارجنامه استاد صدرالحفاظی برگزار خواهد شد. 
دکتر محمدرضا ویژه دبیر علمی و آقای عادل شیبانی دبیر اجرایی این همایش می‌باشند. 
برای کسب اطلاعات بیشتر به اطلاعیه‌های پیشین در بخش همایش‌های انجمن مراجعه فرمایید.

لینک همایش‌ها در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

https://conf.isc.ac/fa/#myModal

______________________

رونمایی از مجموعه مقالات اهدایی به دکتر صدرالحفاظی در ۲۷ دی ماه ۱۴۰۰ در خانه اندیشمندان علوم انسانی